» Biyografi

VERİLEN EĞİTİM VE GÖREV ALINAN PROJELER
20-22 Kasım 2022 Uluslararası Hafta etkinlikleri için Erasmus + Ders Verme Hareketliliği kapsamında St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Turnovo'yu ziyaret üzerine, söz konusu üniversite personeli de Erasmus + Ders Verme Hareketliliği kapsamında Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu konferans salonunda ders verdi.

03- 07 Ekim 2022 tarihleri arasında “13th International Week” kapsamında VSB - Technical University of Ostrava, Çekya’da "Etkili İletişim Teknikleri" (Effective Communication Skills)" konulu (8 saat) ders anlatıldı. Ayrıca etkinliğe 8 farklı ülkeden katılan 10 akademik personele 30 dakika süreyle Trakya Üniversitesinin tanıtımı yapıldı.

23 Ağustos 2022, Tekirdağ Belediyeler Birliği yönetici ve çalışanlarına “Duygusal Zeka” başlıklı 8 saat çevrimiçi eğitim verildi.

18 Ağustos 2022, Tekirdağ Belediyeler Birliği yönetici ve çalışanlarına “Hedef Belirleme ve Başarı Motivasyonu” başlıklı 8 saat çevrimiçi eğitim verildi.

16 Ağustos 2022, Tekirdağ Belediyeler Birliği yönetici ve çalışanlarına “Zaman Yönetimi ve Önceliklendirme” başlıklı 8 saat çevrimiçi eğitim verildi.


16 Haziran 2022, Konuk konuşmacı; Online roundtable conference on “War in Ukraine: Consequences for the World Economy” “Impact of Russia and Ukraine war on the European Economy”.

24 Mayıs 2022, Afyon Kocatepe Üniversitesinde 8'incisi düzenlenen Uluslararası Hafta etkinlikleri kapsamında 22 farklı ülkeden 57 katılımcıya Trakya Üniversitesinin tanıtımı yapıldı ve İngilizce İşletme Bölümünde "Etkili İletişim Teknikleri" eğitimi verildi.


20 Mayıs 2022, Tekirdağ Belediyeler Birliği yönetici ve çalışanlarına “Empati ve İletişim” başlıklı 8 saat çevrimiçi eğitim verildi.

17 Mayıs 2022, "St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Tarnovo"'da 2'incisi düzenlenen Uluslararası Hafta etkinlikleri kapsamında 11 farklı ülkeden 25 akademisyene Trakya Üniversitesinin tanıtımı yapıldı ve "Etkili İletişim Teknikleri" (Effective Communication Skills)“ eğitimi verildi.

16 Mayıs 2022, Tekirdağ Belediyeler Birliği yönetici ve çalışanlarına “İmaj ve Algı Yönetimi” başlıklı 8 saat çevrimiçi eğitim verildi.

16 Nisan 2022, Konuk konuşmacı, Eminent Speaker in “Global Emerging Trends in Online Teaching-Learning : Challenges and Opportunities”

13 Nisan 2022 tarihi itibarıyla her çarşamba 12.00-13.00 saatleri arasında "Mehmet Emin BAYNAZOĞLU ile Etkili İletişim" programında kariyer, güncel sorunlar  ile günlük hayatta karşılaşılan iletişim sorunları ve çözüm yolları üzerine  konuşulacaktır. Trakya Üniversitesi Radyosu, Radyo Günebakan 106.2 POWERAPP uygulamasında kampus radyoları bölümünde; www.trakya.edu.tr. adresinde canlı dinle butonunda, program tekrarları ise Radyo Günebakan'ın Spotify hesabından dinlenebilir. https://open.spotify.com/episode/3HPl77K0yB8wpxtB7CsRTc?si=af00595b35334348&nd=1

08 Mart – 30 Mart 2022 Trakya Üniversitesi ve Trakya Kalkınma Ajansı iş birliğiyle Trakya Üniversitesi Hastanesinin toplam 250 personeline 5 toplam 10 gün süreyle “Etkili İletişim ve Davranış Kuralları” seminerleri verildi.  https://www.trakya.edu.tr/haber/trakya-universitesi-hastanesi-personeline-yonelik-etkili-iletisim-ve-davranis-kurallari-semineri-g

07 Mart 2022, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda çalışan öğretmenlere yönelik 14:00 - 16:00 saatleri arasında "Etkili İletişimle Başarıya Götüren Öğretmenler" konulu e-seminer düzenlendi.          https://kycubyo.trakya.edu.tr/news/etkili-iletisimle-basariya-goturen-ogretmenler

24 Şubat 2022, International Week 2022 kapsamında Florida Universitària, Valencia İspanya’da "Risk in global tourism related to climate change" başklıklı çevrimiçi sunum gerçekleştirildi.   https://kycubyo.trakya.edu.tr/news/international-week-2022

20 Şubat 2022, Edirne Yönetici Akademisi Projesi kapsamında Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okulların yöneticilerine yönelik saat 14:00-16:00 arası "Etkili İletişim, Dinleme ve Konuşma Teknikleri ile Beden Dilinin Tanımı ve Önemi" konulu çevrimiçi bir seminer verildi. 

https://kycubyo.trakya.edu.tr/news/seminer-duyurusu

28 Kasım 2021, Keşan Belediyesi Yöneticileri için gerçekleştirilen Motivasyon kampında oyun ve uygulamalarla “Etkili İletişim Teknikleri” eğitimi verildi.


04- 08 Ekim 2021 tarihleri arasında “12th International Week” kapsamında VSB - Technical University of Ostrava, Çekya’da “Post-pandemic travel: the trends we’ll see when the world opens up again” konulu (8 saat) ders anlatıldı. Ayrıca etkinliğe 9 farklı ülkeden katılan 12 akademik personele 30 dakika süreyle Trakya Üniversitesinin tanıtımı yapıldı.

19 Ocak 2021, Kurumsal İletişim ve Hitabet Eğitimi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ve Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim merkezi işbirliğiyle çevrimiçi olarak verilmiştir.

9 Ekim 2020 tarihinde “11th International Week” kapsamında VSB - Technical University of Ostrava, Çekya’da Online katılımla “EFFECTS OF COVID 19 ON TOURISM INVESTMENTS” konulu (90 Dakika) ders anlatıldı. 

14 Kasım 2019 tarihinde Podgorica'da bulunan Karadağ Üniversitesi İktisat Fakültesinde. "Avrupa'da Üniversite Öğrencilerinin Girişimcilik Eğilimleri" konulu derste, fakültenin son sınıfında okuyan  60 öğrenciyle buluştuk. 

7-11 Ekim 2019 tarihleri arasında “10th International Week” kapsamında VSB - Technical University of Ostrava, Çekya’da “Enterpreneurship Tendencies of University Students in Europe” konulu (8 saat) ders anlatıldı. Ayrıca etkinliğe 15 farklı ülkeden katılan 30 akademik personele 30 dakika süreyle Trakya Üniversitesinin tanıtımı yapıldı. VSB - Technical University of Ostrava, ile tarafımdan “Agreement Initiator” olarak kurumlar arası Erasmus + anlaşması imzalanmıştır.

2018 yılı MAYIS ayında Pope John Paul II state school of higher education in Biala Podlaska, Varşova Polonya’da, Erasmus teaching mobility kapsamında İngilizce dilinde 8 saatlik sağlık turizmi eğitimi. 

2017 yılı Mayıs ayında Polytechnic Institute of BRAGANÇA, School of Public Management Communication and Tourism in Mirandela (Escola Superior de Comunicação, Administração e Turismo de Mirandela, EsACT); Porto PORTEKİZ’de, Erasmus Teaching Mobility kapsamında İngilizce dilinde 8 saatlik "2030 yılı sonrasında dünya turizmi" konulu eğitimi. 

2017 yılı Ocak ayında “Learning Media” Lifelong Learning for Digital Inclusion through Media Literacy (“Medya Öğreniyorum” Dijital Dahil Etme için Medya Okuryazarlığı ile Hayatboyu Öğrenme) başlıklı, Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyaloğu IV Programı kapsamında TR2011.0135.15-09-23 nolu sözleşme ile sağlanan finansal destekle 15 Şubat 2016 – 15 Mayıs 2017 tarihlerinde Türkiye, Almanya ve Yunanistan’da uygulanmakta olan projenin 20-30 Ocak 2017 tarihlerinde, Almanya’nın Münster şehrinde gerçekleştirilen “Digital Inclusion – Dijital Dahil Etme” temalı bölümünde YOUTHART Derneği’ni ve Türkiye’yi temsil eden 5 katılımcıdan birisi olarak görev alındı.

Avrupa Birliği, Kültür ve Turizm ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları tarafından yürütülmekte olan TUYUP (Turizm sektöründe işverenlerin ve çalışanların uyum yeteneklerinin artırılması projesi) eğitimleri:

2015 Haziran, Gaziantep Dedeman, Dedeman Park otel ve Tuğcan otel personeli (Önbüro yönetimi, Türkçe),

2015 Kasım İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELTUR işletme müdürleri (Mesleki İngilizce),

2016 Mart, Nisan, Antalya VERA otel grubu genel müdür ve departman müdürleri için konaklama yönetiminde liderlik eğitimi İngilizce-Türkçe, Türkçe-İngilizce ardışık çevirisi.

2016 Nisan ayında Çanakkale’de, PARION, ÇANAK KOLİN ve ARTUR otelleri genel müdür ve departman müdürleri için konaklama yönetiminde liderlik eğitimi İngilizce-Türkçe, Türkçe-İngilizce ardışık çevirisi.

2015 Mart ayında Urmiye, İran’da bulunan 5 yıldızlı ANA otel personeline açılış öncesi önbüro yönetimi ve satış teknikleri eğitimi.(İngilizce)

2014 yılı eylül ayında Pope John Paul II state school of higher education in Biala Podlaska, Varşova Polonya’da, Erasmus teaching mobility kapsamında İngilizce dilinde 8 saatlik sağlık turizmi eğitimi. (Tercüman aracılığıyla İngilizce’den Lehçe’ye çevrilmiştir.)

2011 yılı Mart ayında İstanbul Aydın Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde, farklı işletmelerin personeline yiyecek içecek servis eğitimi.

2009 ve 2010 yıllarında Türk Hava Yolları Eğitim Akademisi ve Haliç Üniversitesi İşletme fakültesi turizm işletmeciliği bölümü işbirliği ile "Galileo" GDS  biletleme bilgisayar otomasyon programı kullanıcı sertifikası eğitimleri.

2009 yılı Mayıs-Ekim TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği )  bünyesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Konukevi yönetim kadrosuna Ön büro yönetimi, Yiyecek ve içecek  yönetimi ve kat hizmetleri yönetimi eğitimi.

BELGE VE SERTİFİKALAR

Opera,(Version 5) Otel otomasyon programı, 2011, 2012,

Galileo Rezervasyon ve Biletleme programı, (THY Eğitim Akademisi), 2009,

Opera,( Version 4) Otel otomasyon programı, 2008,

Materials Control (Otel yiyecek içecek ve satın alma cost control modülü), 2008,

Amadeus Rezervasyon ve Biletleme programı, 2008,

Enformasyon Memurluğu Belgesi (TÜRSAB), 2006,

İngilizce Öğretmenliği Pedagojik Formasyon Sertifikası, Hacettepe Üniversitesi, ANKARA, 2003,

FCE ( First Certificate in English, Cambridge University), Bilkent Üniversitesi 1991.

PET (Preliminary English Test, Cambridge University), Bilkent Üniversitesi 1991

 

VERİLEN DERSLER VE İDARİ GÖREVLER

Beykent Üniversitesi, YÜKSEK LİSANS,
THY-TGS Yönetici Grubu - TEB Operasyon Müdürlüğü Yönetici Grubu - QNB Finansbank Genel Müdürlüğü Yönetici Grubu - QNB Finansbank Operasyon Müdürlüğü Yönetici Grubu 
                                                                  Müzakere Teknikleri
                                                                  Yönetim ve Organizasyon
                                                                  Örgütsel Davranış
                                                                  İnsan Kaynakları Yönetimi                                          

Okan Üniversitesi, YÜKSEK LİSANS, Yiyecek ve içecek işletmelerinde bilişim sistemleri, (Micros, Materials control)

Özyeğin Üniversitesi; LİSANS, Information technologies in hotels (Otel bilgi sistemleri) (İngilizce)

Beykent Üniversitesi; LİSANS, Front Office management (Ön büro yönetimi), Hospitality management (Konaklama yönetimi), Food and Bevrage management ( Yiyecek ve içecek yönetimi), Information Technologies in tourism industry, (Turizm işletmelerinde bilgi sistemleri) , Ticketing, (Biletleme)

Haliç Üniversitesi; LİSANS, Ön büro yönetimi, Turizm işletmelerinde bilgi sistemleri, Biletleme ve rezervasyon, Turizm coğrafyası, Tourism geography of Turkey.

İstanbul Üniversitesi, ÖN LİSANS, Ön büro ve kat hizmetleri otomasyonu, Ön büro yönetimi.

İstanbul Aydın Üniversitesi; ÖN LİSANS, Ön büro ve kat hizmetleri otomasyonu, Ön büro yönetimi, Biletleme ve rezervasyon.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi; ÖN LİSANS,  Ön büro yönetimi, Turizm işletmelerinde bilgi sistemleri, Biletleme ve rezervasyon, Turizm hukuku, Girişimcilik

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde 2014 Eylül – 2016 Nisan arası Turizm ve otel işletmeciliği program başkanlığı.

 

» Eğitim Durumu

» Akademik Unvanlar

» Akademik ve İdari Görevler

» İş Tecrübesi

» Yayınlar

SCI-SSCI veya SCI Expanded Kapsamındaki Yayınları

 • Turizmde aile şirketleri – belirsizlik ve kriz zamanlarında dijital teknolojilerin kullanımı. (Ağustos 2022)
 • MELOVIC Marica, BAYNAZOGLU Mehmet Emin, ŠERIC Neven, Family businesses in tourism – the use of digital technologies in times of uncertainty and crisis., Journal of Family Business Management, 2022
 • MELOVIC BOBAN,Jaksic Stojanovic Andjela,Backovic Vulic Tamara,BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, Perceptions and attitudes of parents toward vaccination of children in western Balkan countries: Trust in the function of improving public health, Balkan Medical Journal, vol. 38, pp. 59-60, 2021

Uluslararası Hakemli Dergilerde Yayınlanan Makaleler

 • TEPE KÜÇÜKOGLU MÜBEYYEN,BAYNAZOGLU MEHMET EMIN,BERBER SAYAN, Meslek Yüksekokulu Ögrencilerinin Kariyer ve Girisimcilik Yönelimleri, Yönetim ve Ekonomi: Celal Bayar Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Dergisi, vol. 27, no. 1, pp. 91-108, 2020
 • Arap baharı Olayının Türk Turizm Sektörüne Etkisi (Aralık 2018)
 • İşe Yabancılaşma ve Demografik Faktörler Arasındaki İlişkinin Belirlenmesine Yönelik İstanbul'daki 5 farklı 5 yıldızlı Otelde Yapılan Bir Araştırma. (Eylül 2016)
 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, The relationship between work alienation and demographic factors, a research at five different 5-star hotels in Istanbul, Research Communications in Psychology, Psychiatry and Behavior, pp. 101-108, 2016

Uluslararası Bilimsel Toplantılarda Sunulan ve Bildiri Kitabında Basılan Bildiriler (Proceedings)

 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, Turizm Sektöründe Yapay Zeka Teknolojileri Kullaniminin Önemi, INCSOS VIII. Uluslararasi Sosyal Bilimler Kongresi, pp. 48-48, TEKIRDAG-TÜRKIYE
 • Çulhaoglu Uludag Candide, BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, Sürdürülebilir Turizm ve Turizm Isletmeleri, III. ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBILIR TURIZM KONGRESI, Bingöl, Ordu-TÜRKIYE
 • Girişimcilik dersi alan öğrencilerin kariyer yönelimleri: meslek yüksekokulu öğrencileri üzerine bir araştırma. (Mart 2019)
 • TURİZM ENDÜSTRİSİNDE YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIMI: TÜRKİYE’DE TURİZM SEKTÖRÜNDE YENİLENEBİLİR ENERJİ KONUSUNA GENEL BİR BAKIŞ (Kasım 2017)
 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, PAKSOY ÇAVUSOGLU PERIHAN, TURIZM ENDÜSTRISINDE YENILENEBILIR ENERJI KULLANIMI:TÜRKIYE’DE TURIZM SEKTÖRÜNDE YENILENEBILIR ENERJI KONUSUNA GENEL BIR BAKIS, 1st International Sustainable Tourism Congress, pp. 34-41, KASTAMONU-TÜRKIYE
 • Türkiye'de kongre turizmi ile ilgili stratejiler ve SWOT analizi. (Ekim 2012)

Yazılan Uluslararası Kitaplar veya Kitaplarda Bölümler

 • COVID-19'un Turizm Yatırımlarına Etkileri (Eylül 2021)
 • Multidisipliner Yaklaşımla Sağlık Turizmi (Ağustos 2021)
 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, MELOVIC BOBAN, COVID-19 AND THE HOSPITALITY AND TOURISM INDUSTRY, Edward ELGAR Publishing, Cheltenham-INGILTERE
 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, Multidisipliner Yaklasimla Saglik Turizmi, Nobel Akademik Yayincilik, Ankara-TÜRKIYE
 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, GÜVEN EBRU ÖZLEM, AKOVA ORHAN, 3rd International Thematic Monograph: Modern Management Tools and Economy of Tourism Sector in Present Era, UDEKOM BALKAN, Thematic Proceedings, Belgrad-SIRBISTAN

Ulusal Bilimsel Toplantılarda Sunulan ve Bildiri Kitabında Basılan Bildiriler

 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, SERCE DINÇKOL GÜLÇIN, SAGLIK TURIZMI TEMELLI DESTINASYON PAZARLAMASINDA TÜRKIYE NIN REKABET ÜSTÜNLÜGÜ, 14. Ulusal Turizm Kongresi, pp. 216-235, Kayseri-TÜRKIYE

Ulusal Konferans ve Sempozyumlar

 • Sağlık turizmi temelli destinasyon pazarlamasında Türkiye’nin rekabet üstünlüğü (Aralık 2013)
 • Turizm Tesisleri için yatırım ve işletme belgesi alım süreçleri modellemesi (Şubat 2011)

Editörlük / Yayınlama

 • Batı Balkan Ülkelerinde Ebeveynlerin Çocukların Aşılanmasına Yönelik Algıları ve Tutumları: Halk Sağlığının Geliştirilmesi İşlevine Duyulan Güven. (Şubat 2021)

Projeler

 • "Mehmet Emin Baynazoglu ile Etkili Iletisim", 2022
 • “Learning Media” Lifelong Learning forDigital Inclusion through Media Literacy, TRAKYA ÜNIVERSITESI, 2016-2016

Diğer

 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, Turizmde Etik, Istanbul Üniversitesi Açik ve Uzaktan Egitim Fakültesi, ISTANBUL-TÜRKIYE
 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, Türkiye Turizm Ansiklopedisi, Kavramlar ve Kuruluslar, Olaylar ve Kisiler, Detay Yayincilik, Ankara-TÜRKIYE
 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, Türkiye Turizm Ansiklopedisi, Kavramlar ve Kuruluslar, Olaylar ve Kisiler, Detay Yayincilik, Ankara-TÜRKIYE
 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, Türkiye Turizm Ansiklopedisi, Kavramlar ve Kuruluslar, Olaylar ve Kisiler, Detay Yayincilik, Ankara-TÜRKIYE
 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, Türkiye Turizm Ansiklopedisi, Kavramlar, Kurumlar ve Kuruluslar, Olaylar ve Kisiler, Detay Yayincilik, ANKARA-TÜRKIYE
 • BAYNAZOGLU MEHMET EMIN, Türkiye Turizm Ansiklopedisi, Kavramlar, Kurumlar ve Kuruluslar, Olaylar ve Kisiler, Detay Yayincilik, Ankara-TÜRKIYE

» Verdiği Dersler

İnsan kaynakları yönetimi

Mesleki İngilizce, İşletme Bilgi Yönetimi

Müşteri ilişkileri yönetimi

Müzakere Teknikleri ve Çatışma Yönetimi

 • Yüksek lisans 

Örgütsel davranış

Toplam Kalite Yönetimi

Yönetim ve Organizasyon