» Biyografi

1979 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı.

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü Etnomüzikoloji Ana Bilim Dalı’ndan “İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü” ile mezun oldu.

Lisans ve Yüksek Lisans öğrenimi boyunca İsmet Birkan (Fransa “Palmes Académiques” nişanı sahibi) ile "Estetik, Uygarlık Tarihi, Felsefe Tarihi, Sanat Felsefesi", İlhan Baran ile "20. Yüzyıl Müziği Teknikleri, Caz", Suavi Aydın ve Erhan G. Ersoy ile "Sosyal ve Kültürel Antropoloji", M.Cihat Can ile "Ses Sistemleri", Ertuğrul Bayraktar ile "Etnomüzikolojiye Giriş, Armoni", Türev Berki (Steinway Sanatçısı) ile "Form Bilgisi, Müzik Tarihi", Mehmet Göktepe ile "Müzik Teorisi, Solfej, Dil ve Müzik Kuramları",  Okan Murat Öztürk ile "Halk Müziği ve Uygulamalı Halk Çalgıları" ve Mehmet Yüksel ile "Motif Analizi ve Yüksek Lisans Tezi"ni çalıştı.

2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Etnomüzikoloji Ana Bilim Dalı’nda “Geleneksel Osmanlı-Türk Gazellerinde Terennümlerin Yapısı” adlı yüksek lisans tezini sundu.

Hâlen Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Okutman olarak görevini sürdürmekte ve Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Ana Bilim Dalı’nda “Edirne Saraylarında Mûsıkî (15. - 17. yy.)” başlıklı doktora tezini hazırlamaktadır.

» Eğitim Durumu

» İş Tecrübesi

» Yayınlar

Ulusal Hakemli Dergilerde Yayınlanan Makaleler

 • Hâfız Sâmi Gazellerinde Terennüm Kelimeleri ve Kullanımı. İnönü Üniversitesi Sanat ve Tasarım Dergisi Cilt 1, Sayı 2 (2011)

Ulusal Konferans ve Sempozyumlar

 • "Ses: İşitsel Şifâcımız" İstanbul Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampüsü, Toktamış Ateş Konferans Salonu. 12 Aralık 2016 Saat 12:00. (Aralık 2016)
 • Orta Asya Türk Kültüründe Davul “Bir Çalgının Sembolik Anlamları” Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi 7 Aralık 2016 Saat: 16:00 (Aralık 2016)

Diğer

 • Asal ALTAY "Kontrbas Resitali" Piyano Eşlik: Akansu ERAY. Program Metinleri ve Sunum: Nilgün İŞCAN. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi. (Aralık 2017)
 • "DIONAEA" Anlatımlı Modern Müzik Resitali. Piyano: Fatih TURAN & Program Metinleri ve Sunum: Nilgün İŞCAN. Aşkiye-Neşet ÇAL Sahnesi, Lüleburgaz. (Kasım 2017)
 • “Türk Bestecileri Konseri" Doç. Şirin Akbulut DEMİRCİ (Piyano), Yrd. Doç. Vahdet ÇALIŞKAN (Klarinet), Arş. Gör. Ajda Şenol SAKİN (Flüt). Program Metinleri ve Sunum: Okt. Nilgün İŞCAN. 8 Mayıs 2017. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi. (Mayıs 2017)
 • "Anlatımlı Modern Müzik Resitali" Akansu ERAY (Piyano), Fatih TURAN (Piyano) & Cansu ERAY (Viyolonsel). Program Metinleri ve Sunum: Nilgün İŞCAN. Arsu Sanat Akademisi, İstanbul. 15 Nisan 2017. (Nisan 2017)
 • "Sesin Yolculuğu 10 - Genç Besteciler Festivali". Beste: Bahadır ÇOKAMAY - Anlatıcı, Piyano, Flüt ve Klarinet İçin Müzik: Olimpos'un Kor Ateşi. Nilgün İŞCAN (Narrator), Begüm SARISÖZEN (Piyano), Senem GÜZEY (Flüt), Deniz YAVUZ (Klarinet). 9 Nisan 2017. Süreyya Operası, Kadıköy. (Nisan 2017)
 • "Oda Müziği Konseri" Yrd.Doç. Deniz YAVUZ (Klarinet), Öğr.Gör. Senem GÜZEY (Flüt), Öğr.Gör. Begüm SARISÖZEN (Piyano), Yrd.Doç. Tanju ARABOĞLU (Viyolonsel), Yrd.Doç. Akın ARABOĞLU (Piyano). Program Metinleri ve Sunum: Okt. Nilgün İŞCAN. 4 Nisan 2017. Namık Kemal Üniversitesi. (Nisan 2017)
 • Viyolonsel & Piyano Resitali. Doç. Ayça YILMAZ ALTUĞ (Piyano) & Yrd.Doç. Musa Eren İŞKODRALI (Viyolonsel). Program Metinleri ve Sunum: Okt. Nilgün İŞCAN. 15 Mart 2017. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi. (Mart 2017)
 • "Synaesthesia - Piyano ve Viyolonsel Dinletisi" Program Metinleri ve Sunum: Nilgün İŞCAN. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi 26 Aralık 2016 Saat: 17:00. (Aralık 2016)
 • 8 Mart 2016 Kadınlar Günü Konseri. Program Metinleri ve Sunum: Okt. Nilgün İŞCAN. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi. (Mart 2016)
 • Seminer: "Çağlar Boyu Çalgılar I: Pianoforte" Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi (Ekim 2014)

» Projeler

Ulusal » Diğer » Diğer

Kırklareli Osmanlı Dönemi Hazîreleri ve Tarihî Mezarlıkları
Proje Türü : Kültürel     Görev : Araştırmacı     Kurum : Kültür Bakanlığı

» Verdiği Dersler

Çoksesli Müzik Literatürü

Dünya Müzik Edebiyatı I-II

Dünya Müzik Kültürleri

Estetik I-II

Form Bilgisi I-II

Güncel ve Popüler Müzik

Müzik Felsefesi

Müzik Tarihi (Lise 3-4)

Müzik Tarihi ve Edebiyatı

Müzik ve Kültürel Kimlik

Müzik, Kültür ve Cinsiyet

Organoloji

Sanatın Toplumsal Tarihi

Ses-Akustik

Türkiye'de Çoksesli Müzik

Uygarlık Tarihi