» Biyografi

Prof. Ali Akbarov 1965 yılında müzik okulunda klarinet eğitimine başlamış, 1975 yılınd H. Hüseynli adına Gence Müzik Lisesi'ni kazanmıştır. 1977 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek ve Orta Öğretim Başkanlığınca düzenlenmiş "Müzisyen İcracıları" adlı yarışmaya katılmış ve 1. derece ile diploma ve ödül kazanmıştır. 1978 yılında katıldığı Uluslararası Lori-78 Yarışma Festivali'nde ödül kazanmıştır.

1979 yılında Müzik Lisesini birincilik diploması ile bitirmiş ve Üzeyir Hacıbeyov adına Azerbaycan Devlet Konservatuvar'ına kabul edilmiştir. Aynı yıl içerisinde Azerbaycan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu'nun Senfonik Orkestrası'na klarinet grup şefi olarak davet edilmiştir. 1982 yılında Uluslararası I. Transkafkasya yarışmasında Oda Müziği dalında birincilik ödülüne layik görülmüştür. 1983 yılında Azerbaycan Devlet Konservatuvarı Lisans ve 1984 yılında Yüksek lisans programını başarı ile bitirmiş ve komisyon kararı ile Rusya Federasyonu Moskova'nın P.I. Tschaikovsky adında Konservatuvar'a asistan-stajyer olarak gönderilmesine karar verilmiştir. 1991 yılında Azerbaycan Devlet Sanatçısı ünvanına layık görülmüştür. 1985 yılında Ü. Hacıbeyov'un 100. yılına ithaf edilmiş Müzisyen İcracıları Uluslararsı Transkafkasya yarışmasında birincilik ödülünü kazanmıştır.  1988 yılında Azerbaycan Kültür Bakanlığı'nın kurduğu Azerbaycan Devlet Üflemeli Orkestrası'nın solist kadrosunda yer almış ve ayrıca orkestranın şef yardımcısı olarak görev yapmıştır.

1985 yılında Azerbaycan Devlet Konservatuvarı'nın klarinet sınıfında öğretmen olarak başladığı göreve 1990 yılında başöğretmen, 1993 yılında Yardımcı Doçent, 1996 yılında Doçent olarak devam etmiştir. 1998 yılında Türkiye'den gelen davet üzerine Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Doçent olarak göreve başlamış ve 2013 yılında aldığı Profesör ünvanıyla halen görevini sürdürmektedir.

» Eğitim Durumu

» Akademik Unvanlar

» Verdiği Dersler

Klarinet Eğitimi, (Solistlik ve Orkestra İcracılığı)

  • Lise, Lisans, Yuksek Lisans ve Sanata Yeterlilik