» Biyografi

1978 yılında Bulgaristan’ın Şumnu şehrinde sanatçı bir ailede doğan Akın Araboğlu, ilk piyano çalışmalarına küçük yaşlarda annesi Kalpten Araboğlu ile başladı.

1991 yılında Prof. Vasıf Ali Hasanov’un piyano sınıfında eğitimine başladığı Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan 2001 yılında mezun oldu. 2006’da Yüksek Lisans, 2009 yılında da Sanatta Yeterlik programlarını Prof. Süleyman Sırrı Güner ile tamamladı.

Eğitiminin yanı sıra Boris Bloch, Milena Mollova, Michael Roll, Judith Ulug, Hülya Tarcan, Seher Tanrıyar, Dora Schwarzberg, Tatiana Gorenkrig, Young-Chang Cho, Wolfgang Boetcher, Roland Kuntze, Scott Faigen ve Fransizka Dürr gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle çalıştı, piyano ve oda müziği masterclasslarına katıldı.

2000 yılında Rusya-Moskova’da “P.I. Tchaikovsky Büyük Konser Salonu” nda konser vermeye hak kazandığı “VI. Uluslararası Genç Solistler Festivali” nde şef Dmitry Orlov yönetimindeki Moskova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde C.Saint-Saens’in 2. Piyano Konçertosunu seslendirdi ve “Diplom-Laureat” ile ödüllendirildi.

Birçok ulusal ve uluslararası festival ve yarışmalarda ödüller kazanan Akın Araboğlu, kardeşi Tanju ve eşi Elis ile kurdukları “Trio Araboğlu” nun yanı sıra solist olarak yurtiçinde, Rusya, Almanya, Bulgaristan ve Romanya’da konserler verdi.

2001 yılında Öğretim Elemanı olarak başladığı Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda 2009 yılından itibaren Yardımcı Doçent olarak çalışmalarında devam etmektedir.

» Eğitim Durumu

» Akademik Unvanlar

» Akademik ve İdari Görevler

» Verdiği Dersler

Piyano